Nástrahy Silvestra
Konec roku je spojen s bujarými oslavami plnými alkoholu a jídla, samozřejmě nesmíme zapomenout ani petardy a rachejtle. Jak příchod nového roku přežít ve zdraví a co na to říkají naši domácí mazlíčci, se dozvíte v následujícím článku.
Při každém použití pyrotechniky musíme dávat pozor jak na sebe, tak i na své okolí. Letos jsme se nedočkali sněhu, a proto je větší pravděpodobnost, že letos bude více požárů.
Rozjařená doktorská společnost odpalovala v blízkosti jednoho lesního hotelu, kde trávila Silvestra, rachejtle a jedna rachejtle po odpálení znenadání změnila směr a místo vertikálně letěla horizontálně. Vlétla do opodál stojícího hloučku, který o rachejtle nejevil zájem. Zdivočelá petarda explodovala na hlavě jedné přihlížející. Všichni z hloučku byli oslnění světlem, a když se světlo rozplynulo, postižená účastnice ležela s ohořelými vlasy a popáleninami v zátylku v bezvědomí na zemi. Paradoxně to byla žena, co má proti ohňostroji averzi – takže ze společnosti dál ze Silvestra nikdo nic neměl, trvalé následky žádné, ale měla lehký otřes mozku. To mohlo dopadnout mnohem hůř, kdyby se to někomu rozprsklo v obličeji, že. (Rok 2003 a lokalita Nový Vojířov (Novobystřicko), hotel Medvědí paseka)
Každý rok se z novin a televize dozvídáme podobné nehody, kdy se člověk díky sobě, či někomu jinému poraní zábavní pyrotechnikou. V tomto případě to dopadlo ještě dobře. Velmi často pyrotechnika vybuchuje v rukou mladistvých, kteří díky tomu přichází o prsty. Nebuďme hloupí a buďme opatrní!
Kde nakupovat?
Pyrotechniku budeme kupovat pouze v obchodech, které jsou k tomu určené. Vyhněme se všem stánkům, kde může být zboží padělané, nebo špatně uskladněné a díky tomu zboží může navlhnout, nebo se může jinak znehodnotit. Zboží musí mít návod v češtině. Z návodu musí být jasné, jak se s daným produktem má zacházet a jaká má být bezpečná vzdálenost od osob. Na výrobku musí být označený výrobce nebo dovozce, označení třídy nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a datum použitelnosti. U pašovaných výrobků tato certifikace chybí. Zkontrolujme obal, aby nebyl poškozený. Kupujeme pouze zboží s nepoškozeným obalem.
Jak zacházet s pyrotechnikou?
Jako první si přečteme návod! Skladujeme v suchu a daleko od zdrojů tepla. Při manipulaci nikdy nemiřte na sebe ani na druhé a buďte přitom střízliví.
Rozdělení podle stupně nebezpečnosti:
I. třída
Předměty této třídy nesmí obsahovat v jednom kuse více než 3 gramy pyrotechnických složí. Intenzita hluku ve vzdálenosti 8 metrů nesmí být vyšší než 115 decibelů. Patří sem pyrotechnické hračky jako např. prskavky, pistolové kapsle, ohňopády, malá ohnivá kola, bouchací kuličky a vystřelovací konfety. Pouze tato pyrotechnika může být prodávána i ve stánkovém prodeji a mohou ji zakoupit i nezletilí.
II. třída
Předměty této třídy nesmí obsahovat v jednom kuse více než 50 gramů pyrotechnických složí. Intenzita hluku ve vzdálenosti 8 metrů nesmí být vyšší než 115 decibelů. Patří sem např. předměty s hvízdavou náplní a všechny rakety (včetně těch, které jinak splňují podmínky pro zařazení do 1. třídy), svíce, gejzíry, minivýbušky či vystřelovací pouzdra. Předměty této a vyšších tříd mohou být prodávány pouze osobám starším 18 let a nesmí se používat v blízkosti kostelů, nemocnic, dětských zařízení, domovů důchodců, škol, ozdravoven a při sportovních akcích
III. třída
Předměty této třídy nesmí obsahovat více než 250 gramů pyrotechnických složí. Pokud předmět sestává z více dílů, nesmí jich být více než 12 a dohromady nesmí obsahovat více než 800 gramů složí. Patří sem rakety, malé italské pumy, dělové rány či velká japonská slunce. K nákupu je potřeba mít průkaz odpalovače ohňostrojů.
IV. třída
Do této třídy patří všechny pyrotechnické předměty, které překračují některou hodnotou parametry pro 3. třídu. Patří sem např. létavice, dělové rány ohňostrojné, větší italské pumy a kulové pumy. Tyto výrobky nejsou volně prodejné – lze je prodávat pouze se souhlasem Českého báňského úřadu.
Domácí mazlíčci a pyrotechnika
Musíme brát ohledy i na naše milované mazlíčky, kterým silvestrovské oslavy nedělají dvakrát dobře. Musíme si uvědomit, že zvířata mají lepší sluch než my, a proto pro ně jsou rány petard mnohem hlučnější. Každoročně se při vítání nového roku ztratí několik desítek domácích mazlíčků. Ze strachu se snaží utéct, a proto mnohdy skončí pod koly automobilů.
Bohužel díky hluku ze zábavní pyrotechniky netrpí pouze domácí zvířata, ale i zvířata uvězněná na farmách a volně žijící zvířata.
Úplně svá zvířata ochránit nemůžete, protože vždy se najde nějaký člověk, který si tu petardu před okny vašeho domu odpálí, ale můžete to vašim mazlíčkům alespoň trochu zpříjemnit. Udělejte jim skrýš, kde bude tma. Vůbec je nepouštějte ven. Neutěšujte je, protože tím jim dáte důkaz, že se bojí oprávněně. Pokud se o svého mazlíčka opravdu bojíte, zeptejte se vašeho veterináře, jaké utišující přípravky by vám doporučil.
Foto: Markéta Machová