Návštěva kulturního festivalu - Olomouc ožije

Zajímavé zážitky z festivalu Olomouc ožije, který proběhl tento víkend ve dnech 21 - 23. června.

Začátek festivalu se jevil jako trošku deštivý ale po přečkání noční bouře se následující den počasí velmi vydařilo. Během celého festivalu, který byl rozmístěn v rozličných částech historického centra města Olomouce, jsme měli možnost shlédnout nespočet veřejných vystoupení rozličných žánrů a zaměření. Jednalo se například o vystoupení jazzového sboru, folklórního lidového krúžku, sólové umělkyně hrající na houslový nástroj, vystoupení populární a dechové hudby v prezentaci sboru Armády ČR, vokální kvarteto z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého doprovázené výstavou fotografií, návštěvou nově zrekonstruované fakultní zahrady, Olomoucké katedrály a taktéž ochutnávku místních vybraných piv a lokálních specialit. 

Ve večerních hodinách jsme měli příležitost zúčastnit se unikátní světelné a ohnivé show, která byla velmi povedená a exotická. Taktéž jsme nahlédli na festival Rock In Olomouc, na kterém jsme zastihli při vystoupení kapelu Hárlej. Na závěr celého festivalu, jsme se přemístili k lokální kytaře, kde se již vraceli zpět oblíbené žánry z dřívějších věc podobné Vanastovým věcem. Taktéž zde bylo velmi hezké sledovat, již moderní texty, které pojednávaly o místní situaci a kultuře, bez politické korektnosti a genderové vyváženosti. Což je velmi potěšující a ozdravné pro naši společnost. 

Za sebe mohu říci, že tento festival byl velmi vyvážený a kromě návštěvy místního historického vrcholu Svatý Kopeček, jsme měli taktéž možnost shlédnout nový orloj a pouliční umění instalované u náměstí. Samotná atmosféra mezi lidmi je stále mírně ostražitá ale rozhodně již lze používat komunikační dovednosti k přenosu informací a rozhovoru s místními. 

Rád bych taktéž vyzdvihnul stav v hlavním městě Praze, který již taktéž velmi ustálil. Ač přes nepřízeň smrtelné pandemie, která nás provázela celými čtyřmi roky stála stamiliardy lidských životů, podařilo se v Praze úspěšně vybudovat a dokončit zcela novou rezidenční zónu na Libni, Kolbenově ulici a Karlíně. 

Distribuční síť do velkých supermarketů nebyla přerušena a stejně tak se úspěšně zařadilo opravit nádraží na Vysočanech, dostavět několik domů na Proseku, vybudovat novou lávku na Holešovice, podchod na Žižkov, komerční budovy na Žižkovské straně, zrekonstruovat Masarykovo nádraží, dokončit Amazon court a rezidenční komplex na Palmovce s příhodným názvem Dock Bay, který včetně kanceláří, bytů, restaurací, fitness center a má taktéž přístav pro soukromé jachty. Všechny tyto projekty, včetně klíčové infrastruktury pro občany se i přes nepřízeň tohoto hrozivého nebezpečí povedlo za včas dokončit. 

Je potěšující vědět, že developeři a taktéž další firmy z různých oborů, budou rozhodně solidární s občany, dětmi či dalšími, kteří během této smrtelné pandemie museli zůstat zavření po dva roky doma a ponesou si celoživotní důsledky, takže se s nimi rádi podělí o své zisky, aby pomohli minimalizovat dopady této hrozné živelné události. 

Dle mého je pouze otázka času, než společně s vlastníky médií a novináři přispěchají s touto nabídkou k vládě, aby mohli pomoci při těžkých časech, způsobených záhadnou pandemii, nešťastnou válkou a energetickou krizí, která byla kvůli tomuto viru vyvolána.

Již jsem zaregistroval, zvýšený provoz letadel přistávajících na Letňanském letišti. Toto letiště, jak jsem dohledal je neveřejné mezinárodní letiště v Praze, vlastněné a provozované od roku 2010 Britskou společností Sky Invest Technology. Patrně se zde sjíždění majitelé těchto firem aby podpořili snahu o solidaritu s nešťastníky, které pandemie poznamenala a rozdělili se s nimi o své zisky. 

Na závěr tohoto skvělého kulturního obohacení, bych se rád podělil o jednu zajímavou sloku, na který jsem si vzpomněl z již zlidovělé americko-české písně "Když sever válčil s jihem". 

Je tento: "Až ta válka skončí a my zas budem žít, své milenky a ženy zas půjdem políbit. Zeptají se : "Hrdino, cos dělal za války?" 

Bylo by zajímavé například na příštím kulturním festivalu, použít tento popěvek pro povzbuzení pracujícího lidu a například je upravit pro více aktuální formu, tedy doplnit, co dělal pracující lid za války.

Kultuře a sportu hip hip hurá!

 

 

Autor: JU Magazín