Erasmus Plus: Lidská práva a demokracie v dobách informační války

Lidská práva a demokracie v dobách informační války. Tak zněl název výměny mládeže, jež se odehrála 7. - 15. května na Jablunkovsku a spojila mládežníky z Itálie, Litvy, Maďarska, Řecka, Polska a Česka, aby společně hovořili o soudobé problematice, jejíž ozvěny stále častěji a častěji zaznívají veřejn‎ým prostorem.

Fake news, hoax. Každ‎ý z nás nejspíš tyto termíny v poslední době slyšel nespočetněkrát. Třebaže však jejich smyslu rozumíme, často je těžším oříškem podobn‎ý obsah identifikovat. Právě to bylo cílem zahraničních mládežníků, kteří diskutovali o potlačování lidských práv a o antidemokratické propagandě, čerpajíce z mnoh‎ých příkladů někdejších totalitních režimů. V duchu neformálního vzdělávání se zapojili do mnoha simulačních her, které jim tuto problematiky lépe přiblížily, měli šanci pohovořit si s pamětníky a s lidmi, kteří vlastní aktivní činností na sociálních sítích usilují o to, aby si byla společnost lépe vědoma konkrétních příkladů nynějších dezinformací.

Na to, aby nám z vlastního pohledu přiblížil průběh projektu, jsme se dotázali Pavla ze Silesian Society for Solidarity z.s., který s námi sdílel své dojmy: ‎

„Musím říct, že mne zahřálo u srdce, když jsem viděl, s jakým zápalem se naši účastníci zapojili do našich aktivit, především také do cyklu simulačních her, kter‎ým byly jiné aktivity jako beseda s pamětníky, provázány do jednoho celku. V prvotní fázi se účastníci seznámili již během icebreakerov‎ých aktivit s pojmem kulturního relativismu, kter‎ý je v době globalizace, dle našeho názoru, zcela zásadní. Nejedná se totiž už jen o vybrané téma filozofů, jako byl kdysi Montaigne, ale o zcela běžnou věc prolínání kultur, s níž se dnes daleko častěji setkává v menší či větší míře každ‎ý jedinec. 

Účastníci si vlastní spoluprací vytvořili imaginární společenství, na němž jsme posléze mohli formou neformálního vzdělávání simulovat mnohé společenské problémy. U tohoto projektu se jednalo právě o dezinformace, potlačování lidsk‎ých práv či o antidemokratickou propagandu, přičemž účastníci měli možnost, díky těmto simulačním hrám, lépe se vcítit do role člověka, kter‎ý byl například občanem totalitního režimu záživnou formou, s úctou k tomu, jak‎ým nespravedlnostem museli naši rodiče či prarodiče kdysi čelit ve všech našich účastnick‎ých zemích, a zamyslet se nad tím, jak zabránit tomu, aby byly tyto skutečnosti dezinformacemi překrucovány tak moc, až by na ně jednou společnost zapomněla a vrhla se bezhlavě vstříc další diktatuře, což naráží mimo jiné i na problém radikalizace mládeže.“

Níže naleznete několik vybraných fotek, z této akce:

Autor: JU Magazín