Budějovice slaví!
750 let. Tolik času právě uběhlo od založení Českých Budějovic. Toto výročí samozřejmě nezůstalo nepovšimnuto. Jaký program v rámci oslav na Vás tedy včera čekal?
MHD zdarma
Prvním překvapením, které na občany Českých Budějovic čekalo už ráno, byla městská hromadná doprava zdarma. Dopravní podnik se tak rozhodl, aby se na oslavy města mohl bez problémů dostat každý.
Přípravy
V deset hodin dopoledne proběhl slavnostní zápis do městské kroniky. Ve 14:00 měla být představena nejstarší mince a následně probíhat okostýmovaná propagace. Nicméně program měl asi hodinu zpoždění. Pokud jste měli opravdu štěstí, mohli jste před třetí hodinou potkat pár dam v krásných šatech. Na druhou stranu, náměstí žilo čilým ruchem. Probíhala tam zvuková zkouška i cvičné spuštění praporu, který měl být odhalen až těsně před samotným finále.
Česká stálice
Přiblížila se šestá hodina večerní a na náměstí už pomalu nebylo k hnutí. Davy lidí proudily sem a tam, ale většina se snažila natlačit co nejblíže k pódiu, protože o šesté přišla na řadu Lucie Bílá, jejímiž předskokany byl HE BAND.
Koncert byl otevřen písní Čarodějka. Přestože atmosféra byla přímo elektrizující a Lucie zpívala naživo naprosto úžasně, publikum si zcela získala až v půlce koncertu, kdy na pódium byla přivedena malá holčička, která se ztratila. Zpěvačka nezaváhala ani na okamžik, zeptala se dívenky na jméno a snažila se najít její rodiče. Žertovala, že vždycky takovou holčičku chtěla a zda si jí nemůže nechat. Po nějaké době si pro holčičku přišel její otec. „Kdes byl, Tesař?“ vypálila na něj zpěvačka okamžitě. „Nakupovat!“ zasmál se otec dívenky, který měl kolem krku pověšené rohlíky. Lucie „strejdovi Tesařovi“ vyčinila a dál pokračovala v koncertu.
Nejemotivnější okamžiky přinesla druhá půlka koncertu. U písní Halelujah, Most přes minulost či Vyznanie od Mariky Gombitové zaplakalo nejedno oko. Lucie opět dokázala, že místo stálice na české hudební scéně jí právem patří.
Zazvonil zvonec, pohádky je konec
Po koncertu následovala přání k 750. narozeninám od budějovických rodáků, kteří se nemohli dostavit, jako je například houslista Pavel Šporcl, herečka Bára Hrzánová, herci Jiří Mádl a Marian Roden, zpěvačka Marta Kubišová, hokejisté Roman Turek a Jaroslav Pouzar, ministr kultury ČR Daniel Herman, hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola či rektor JU prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc. Na pódium se dostavil primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda, aby se připojil ke gratulantům.
Na celém náměstí zhaslo světlo. Lidé byli požádáni, aby sledovali lasery a pokud se nachází uvnitř obrazce, zapnuli své mobilní telefony či svítilny, čímž se vytvořilo srdce.
Poté začala multimediální show Art4Promotion. Nejprve se začal náměstím rozléhat tlukot srdce, který stále zrychloval. Musím říct, že nápad to byl výborný. Pokud jste však na začátku programu nestáli v prvních řadách, neviděli jste bohužel nic. To se změnilo v okamžiku, kdy se z reprobeden začala ozývat stručná historie města a na radnici byly promítány různé obrazy s tím související. Dále jste mohli zhlédnout akrobaty, kteří vířili v sestavě kolem Samsonovy kašny či promítání obrazů na Černou věž, kde byla k vidění dokonce i animace umíráčku, na které se houpe smrtka. Tento výjev vychází z pověsti tradující se již řadu let. Věžnému se prý nechtělo chodit zvonit až nahoru pokaždé, když někdo zemřel. Připevnil si tedy na umíráček provaz, který vedl až ke svému bytu na věži. Aby mohl zvonit co nejsnadněji, pomáhá mu prý kostlivec sedící na zvonu. Spatřit ho však mohou pouze děti.
A co bylo již zmiňovaným posledním bodem programu? Na Černé věži se rozeznělo všech 7 zvonů včetně umíráčku a největšího zvonu, který váží přes tři a půl tuny.
Doprovodný program
Pokud stále nejste nasyceni narozeninové atmosféry, nevadí. Jsou pro Vás připravené různé další akce. Za zmínku jistě stojí výstava fotografií s názvem České Budějovice na starých fotografiích a kresbách, kterou hostí Jihočeské muzeum. Tato výstava potěší především pamětníky, kteří znali například křížovou cestu nebo Katovu věž. Výstava potrvá do konce března.
Další expozicí jsou Pohřební klenoty krále Přemysla Otakara II. a následná výstava kopie koruny králů a císařů Svaté říše římské nebo Město králů.
Upřímně doufám, že jste si celý narozeninový program užili, a dovolte i mně, abych se přidala ke gratulantům a popřála Českým Budějovicím, aby vzkvétaly přinejmenším tak, jako doteď.