Fotografie: Jana Kratochvílová

Na štědrovečerní stůl patří kapr a bramborový salát. Každá rodina svou štědrovečerní večeři dělá trochu jinak. Mohou se lišit přísady, ale kapr většinou zůstává. Podle čeho si kapra vybrat? Jak kapra zabít? To už je trochu složitější.

Na velikosti záleží!

Většina lidí chce mít kapra velkého, protože v něm najdou velké kosti a tím sníží pravděpodobnost, že se jednou z nich začnou dusit. Ale čím je kapr větší, tím je starší! Starší kapři obsahují více tuku, a proto je lepší si vybírat kapra, který váží 2–2,5 kg.

Kapřík jako rybička.

Pokud si vybíráte kapra živého, tak si vybírejte takového, který je čilý. Jestli si vybíráte už zabitého kapra, tak si dejte pozor na to, aby splňoval několik kritérií. Musí být slizký! Měl by vonět po vodě, bahně, či rybině. Nesmí být cítit zatuchlinou nebo hnilobou! Oči musí být jasné a vypouklé. Žábry by měly mít jasně červenou barvu. Při píchnutí prstem do břicha by měla být ryba pružná a důlek by se měl vyrovnat.

Vypouštění zpět do vody.

Pokud si kapra pořídíte, ale bude vám ho líto a rozhodnete se ho vypustit zpět do rybníka nebo řeky, tak mu podepíšete ortel smrti. Kapr vychovaný na štědrovečerní stůl nemá žádné zásoby, a proto cca 70 % vypuštěných ryb stejně zemře vyhladověním nebo kvůli teplotnímu šoku. Tato činnost je považována za týrání zvířat! Proto nemusíte mít výčitky, pokud si jednou za rok dáte kapra. Prostě a jednoduše kapřík stejně zemře.

Kaprův šestý smysl.

Lidé mají 5 smyslů (zrak, čich, sluch, hmat a chuť). Existuje film s názvem Šestý smysl s BrucemWillisem (z roku 1999), ale u kaprů je potvrzeno, že šestý smysl opravdu mají. Před rokem tým badatelů z České zemědělské univerzity, Univerzity Karlovy a University Duisburg-Essen publikovali své závěry v renomovaném vědeckém časopise PLOS ONE. Zjistili, že kapří šestý smysl souvisí s geomagnetickým polem Země, a proto se kapři orientují nejčastěji na severojižní stranu. Příslušný výzkum zahrnoval přes 800 měření celkem 14 537 ryb v 80 kádích umístěných v 25 lokalitách.

Kapr ve vaně.

Pokud si kapra pořídíme dřív, tak ho raději zabijme, nebo si ho nechme zabít. Je sice krásné mít ho doma ve vaně a kvůli tomu oželet pravidelnou hygienu, ale on tím trpí! Kapr ve vaně je velmi vystresovaný. Máme ledničky, takže nám maso vydrží čerstvé. A kdybyste náhodou chtěli mít kapra doma kvůli dětem, aby viděly, jak vypadá, tak mu napusťte vanu 12 hodin předem, aby se chlór ve vodě ustálil. Pokud se vám kapr ve vaně otočí břichem vzhůru, tak to nemusí nutně znamenat, že je mrtvý. Může mít pouze poškozený pohybový aparát.

Kapr v bazéně.

Ano, čtete správně. V Táboře mají tradici, že do bazénu vypustí několik kaprů a poté několik dětí, kteří kapry loví holýma rukama! Naposled se tak stalo 17. 12. 2013. Děti jsou z této akce sice nadšené, ale ochránci zvířat, veterináři a především kapři z toho už tak nadšení nejsou. Chlorovaná voda kaprům může poškodit jejich dýchací aparát. Kromě toho se dostanou kapři i do stresu, který jim též nesvědčí.

Zabití kapra.

Pokud nemáte odvahu na to, abyste kapra zabili sami, tak to přenechejte odborníkům. Tím zaručíte kapříkovi rychlou smrt, místo toho abyste ho neodborně mučili! (Popř. na něj bafejte do té doby, dokud nelekne.) Jak se má správně zabít kapr, tak na to jsem se zeptala svého kolegy Vládi HrbkaJU Magazínu, který je studentem FROV (Fakulty rybářství a ochrany vod).

Kapra, kterého přidržujeme ležícího na břiše v utěrce či hadru, nejprve omráčíme tupým předmětem do hlavy. Poté buď probodneme srdce, které je jakoby zespoda na krku ryby, anebo probodneme žábry na jedné straně. Obě tyto metody slouží k odkrvení. Necháme kapra odkrvit a tím ryba umírá. Poté seškrabeme nožem proti směru šupiny. Následně rybu vykucháme, a to tak, že vezmeme ostrý nůž a opatrně rozřezáváme břicho směrem od řitního otvoru k hlavě. V okolí hlavy se nachází žluč, tam si dáváme obzvlášť pozor. (Proříznutí žlučového váčku by znehodnotilo přilehlou svalovinu, která by se stala nepoživatelnou.) Rukou vyndáme všechny vnitřnosti a je tak nějak hotovo.

alt kapr Foto: Vláďa Hrbek

Stahovat kapra z kůže?

Nestahovat! Stahování kůže z kapra je náš zlozvyk. Tím, že kůži neodborně stáhneme, můžeme přijít o velké množství masa, chuťové látky s tukem, který obsahuje vitamíny A a D. Kůže obsahuje želatinu, která je velmi důležitá pro správnou činnost našich kloubů (želatina v tabletkách je celkem drahá). Maso s kůží se lépe zpracovává. Proto když kůži nechceme jíst, nebo ze zdravotních důvodů nemůžeme, tak ji odstraňujeme až těsně před konzumací.

Mrtvý, i když se hýbe?

Když jsme byly se sestrou ještě malé, mamka obalovala kapra, který byl v ten den zabit. Potom, co sebou naporcovaný kapr zamrskal v hladké mouce, naše mamka utekla a prý se k němu vrátila až po 2 hodinách. Každý člověk a živočich žije, pokud má všechny končetiny, krev mu proudí a srdce bije. Pokud má vnitřnosti dávno vykuchané a máte jen maso, které sebou cukne, tak je jasné, že kapr je mrtvý! Může se stát, že při zabíjení kapra se stane chyba a kapr nevykrvácí. Žijícího kapra poznáme podle toho, že pořád dýchá (hýbe žábrami). Špatně zabitý kapr se musí urychleně znovu zabít (bacit a nechat vykrvácet). Samotná rána do hlavy kapra nezabije, pouze omráčí.

Rybí polévka.

To je věc, která se u nás nedělá, ale stejně se o ní zmíním. Základem pro dobrou rybí polévku nejsou vnitřnosti, ale maso. Mýtus o tom, že kapří žábry jsou hořké, je nepravdivý. Po uvaření jsou nasládlé, ale nekonzumují se proto, že to je filtr, ve kterém se usazují nečistoty z vody, ve které kapr byl. Jestli si chcete uvařit rybí polévku, tak si udělejte silný vývar z hlavy, páteře a dalších odřezků. Vodu osolíme, přidáme pepř, nové koření a menší oloupanou cibuli. Vaříme půl hodiny a poté scedíme. Maso necháme vychladnout a později ho obereme. (Vidíte to? Máme tu další studentský recept ze zbytků z kapra.)

Leklá ryba je k jídlu!

Když jsem byla mladší, měla jsem akvárko, kde jsem chovala paví očka, 2 ancistruse, neonky a několik skalárů. Vždy, když jsem v létě jela k tetě na prázdniny a rybičky mi krmil táta, pokaždé mu jeden ancistrus umřel. Kdyby se častěji holil, tak by se ho třeba rybičky tolik nelekly a neplavaly by bříškem vzhůru. Velmi mě překvapilo, když jsem zjistila, že i leklé ryby se mohou jíst. Tedy za podmínky, že není ryba ve velmi teplém prostředí, a platí to pouze pro maso, protože orgány nejsou odkrvené, takže ztrácí svou přirozenou chuť.

Snažte se z rybího těla využít všechno, aby nic nepřišlo nazmar. Šupiny si dejte pod talíře, aby vám přinesly po celý rok dostatek peněz. Hlavně si dejte pozor na kosti, abyste si Štědrý večer nezpříjemnili výletem na pohotovost.

Zdroj: www.vitalia.cz, www.nase-voda.cz

Autor: JU Magazín