Fotografie: Barbora Píchová

Od deníků k aplikacím. I cestování pokročilo

Za svůj život jsem procestovala 23 zemí, poznala na 200 velkých a zajímavých měst, koupala se v 8 mořích a jednom oceánu, projela 16 procent světa a na 40 tisíc kilometrů. A jak to všechno vím? Vedu si totiž poctivě záznamy, a když mé základy matematiky selhávají, spolehnu se na chytřejší aplikace.

Je to již spoustu let, kdy jsem na takové té klasické rodinné dovolené v Chorvatsku otevřela sešit a začala psát zážitky z cest. Byly to ty vtipné momenty typu – „máme naftu na sto padesát kilometrů“ a najednou stojíme po ujetých deseti kilometrech na míle daleko od nejbližší čerpací stanice a v oblasti národního parku není památka ani po Vinnetouovi a jeho pomocnících, natož po ochotných turistech či domorodcích. Čím jsem byla starší, tím popsané listy cestovních deníků přibývaly, veselé i tragické zážitky z cest stejně tak a procestovaných míst už jsem měla na seznamu tolik, že zkrátka nestačil. Jelikož jsem ten typ cestovatele, který musí být na každý svůj výjezd náležitě připraven, stalo se nakupování tištěných Freytagů a Berndtů či Beadekerů při mém studentském rozpočtu a šíleném intervalu zahraničních cest nemyslitelné. (Nutno podotknout, že necestuji s cestovními agenturami, nemám tedy předem daný program.) A tak jsem i já, odpůrce technologií, přešla na mobilní aplikace a podobné vymoženosti dnešní doby. Na základě toho bych vám ráda předala mé cestovatelsko – aplikační tipy.

alt Během chvíle v Paříži.

Přípravy na cestu

Jak jistě víte, nakupování tištěných průvodců je velmi nákladné, a když se chcete vydat do exotických či vzdálených destinací, vyšplhá se jedna knížečka až k tisíci korunám. Když se rozhodnete ušetřit, musíte se o program zájezdu postarat sám. Není překvapením, že v dnešní době na internetu naleznete nejpodrobnější informace k jakékoliv destinaci, cestovní deníky a programy jiných cestovatelů a itineráře cestovních kanceláří. Nedostatek informací dnes tedy není výmluvou k nevycestování.

alt Aplikace TripAdvisor

Velkým pomocníkem při těchto přípravách nám ale může být aplikace TripAdvisor, což je naprosto úžasná aplikace pro hledání bodů zájmu poblíž místa, kde se nacházíte. Aplikace ukazuje ubytovací zařízení, restaurace, galerie a muzea, nákupní centra či turistické cíle a jejich hodnocení. V případě, že někam cestujete, můžete si v aplikaci dopředu najít nejoblíbenější místa v daném městě či zemi a vytvořit si na základě těchto informací plán cesty. TripAdvisor funguje na základě hodnocení zákazníky či turisty, a tak se dostávají do popředí opravdu oblíbená místa. Registrovat se můžete i v aplikaci Tripit, kde poté už jen s radostí plánujete svoji cestu. Tato aplikace se hodí pro náročnější cesty, neboť zaznamenává různé potvrzovací kódy k vašim letenkám či ubytování, a tak máte vše prakticky na jednom místě.

alt Studentský hostel v centru Gentu.

Jakmile víte, kam pojedete, navštivte například mobilní aplikaci Booking.com stejnojmenného webového portálu, kde si jednoduše v libovolném městě najdete ubytování. Kdo šetří, má za tři, a tak existuje ještě Hostelworld.com, kde objevíte vskutku velmi levné ubytování v hostelech. Hostelworld je též i mobilní aplikací. A kdo chce bydlet úplně zadarmo (nebo za láhev vína či hrnec uvařených špaget), nechť zkusí Couchsurfing. Přes tuto aplikaci si seženete ubytování přímo u lidí žijících v daném městě, kteří vám dají k dispozici zadarmo svůj gauč nebo i celý pokoj. Skvělým tipem je i Airbnb.com, kde opět nabízí hostitelé ze všech koutů světa svůj domov za dobré ceny.

Během cesty

Ocitnete se například v Miláně na hlavním autobusovém nádraží, tištěného průvodce jste si samozřejmě nekoupili, protože byl moc drahý a v nejbližších infocentrech nemůžete najít mapu centra města. Pokud tedy vůbec objevíte nějaké infocentrum. Internet v mobilu v zahraničí nemáte, protože prostě ještě nejste boháči, na to teprve studujete. V tom případě jsou tady jakékoliv offline mapy, které si ale předem doma stáhnete. Pomoci tak můžou klasické Google Maps, dále pak Maps With Me, Mapy HERE či Locus.

Hodit se může i dceřiná aplikace TripAdvisoru City Guides Catalog, kterou si opět doma stáhnete a aktualizujete. Pak ji můžete používat i bez připojení k internetu a to jako průvodce různými světovými městy. Během dovolené ještě můžete naštvat svoje kamarády a blízké, kteří sedí doma v Čechách, a pomocí zábavné služby Foursquare zadat místo, kde se právě nacházíte. Dokumentovat, nahrávat a sdílet celou cestu také můžete pomocí aplikace Trip Journal.

Po návratu domů

alt Aplikace Been

Jakmile v pořádku doletíte, dojedete a dojdete domů, ještě si ani nevybalíte, ale už tlačíte fotky do vašich počítačů. Tam projdou vylepšením a úpravou a posléze jsou přemístěny na Facebook s hesly „nejlepší dovolená ever“, „už jsme doma – s…“ nebo prostě a jednoduše umístíte k fotografii pár růžovoučkých srdíček. Pokud také tak rádi rekapitulujete dovolené jako já, je tu ještě pár vychytávek. První je opět TripAdvisor, kde si konečně můžete umístit body, kde všude jste byli a tak se vám pořádně rozroste cestovatelská historie. Další vhodnou aplikací pro sumarizaci je aplikace Been, kde na vás pozitivně či negativně svítí, kolik procent světa jste již procestovali.

alt Moderní cestování je jednoduché.

Že si toto vše nevymýšlím a že je cestování dnes opravdu jednoduché a cenově přijatelné i pro chudého studenta, potvrzuje fakt, že jsem například loni v létě procestovala celou Belgii a jako třešničku na dortu přidala pár dní v Paříži, a to celé za maximálně sedm tisíc korun. A to jedna maličká vafle s ovocem stojí v Bruselu tři eura, vstupenka na Eiffelovku třináct a suchá bageta v krámku u hostelu v centru Paříže další tři eura. Ale když koupíte výhodné jízdenky na Megabus.com, půl noci strávíte na lavičce na nádraží a půl v autobuse z Bruselu do Paříže, tak na tohle všechno máte a jako bonus si můžete dát dva kopečky výborné zmrzliny na Montparnasse (a třeba se na vás usměje i sličná/ý servírka/číšník).

Tak nažhavte Obchod Play či AppStore a cestujte celým světem, neboť možností dnes máme mnoho a prostoru pro výmluvy málo.

Autor: JU Magazín