Fotografie: HELP Production s.r.o. & Musical Production s.r.o.

Bubny víří svou pouť, ohně hoří před branami svatého města a karavana z daleké země čeká, až bude vpuštěna dovnitř. Tím začíná příběh režiséra Radka Balaše na prknech, které znamenají svět.

Pražské divadlo Hybernia zažije ve čtvrtek 17. března premiéru nového výpravného muzikálu Sibyla, královna ze Sáby, která diváky zavede do časů této výjimečné ženy a muže, který si ji zamiloval a svůj lid spojil dle legend i s jejím, tedy krále Šalamouna.

Podobně jako v loňském roce i letos divadlo uspořádalo veřejné generálky, které divákům tento nový počin představily ještě v předstihu. Poslední proběhly v úterý 15. března, v dopoledních i v odpoledních hodinách.

A jak to na nich vypadalo?

„Uvidíte premiérové obsazení,“ řekl před představením sympaticky naladěný Balaš, který zároveň upozornil, že se mohou vyskytnout chyby, kterých se mnozí obávají. A… objevilo se jich opravdu mini – minimálně (nikdy nestárnoucí chlapec v rukou Hannah, světlo v předstihu před hercem, pohyblivé oblečení, které mělo zůstat na místě,…), proto by se o Sibyle mělo hovořit jen v superlativech, i když to ještě nebyla ta „pravá“ premiéra.

Ukázka: https://www.youtube.com/watch?…

Nikdy se nemýlící král Šalamoun (Daniel Hůlka) předvedl dokonalý výkon a znovu potvrdil, že právoplatně patří do hlavních rolí – většina vzpomíná dodnes na jeho legendární roli Draculy. Jeho partnerka a hlavní postava Sibyla (Eva Burešová) předvedla nejen krásu svého těla, ale především božského hlasu, který nás intenzivně vracel do děje. Symbióza vtokového chrapláku s jemným, ale zároveň důrazným podtónem pokaždé příjemně překvapily, například i v písni Loučení.

„Poprvé“ se ke slovu více dostanou i „vedlejší“ hrdinové, kteří ukazují, že i oni své role zvládají stejně dobře jako Šalamoun a Sibyla. Nejen Sibylina chůva Latifa (Hana Křížková), ale i písař Baltor (Zbyněk Fric), který tajně miluje svou paní – Sibylu.

Kulisy, kostýmy, projekce skvěle doplňovaly nově ztvárněný příběh, který je částečně založen na historických událostech. Ano, první polovina byla ohromující a přímo famózní; ta druhá nás vzala do „možné“ apokalyptické budoucnosti, což nebylo – ač nejsem zastáncem a velkým příznivcem moderny až scifi ztvárnění – vůbec na škodu. Všechno však předčily úžasné a chytlavé Procházkovy melodie, synchronizovaná company všech možných tvarů a hlavně postava ČASU – Fatum (Marek Lhotský), která příběhem provází jako pantomimický vypravěč od začátku do konce.

Všichni účinkující si nakonec užili standing ovation publika, které bylo opravdu zasloužené!

Co dodat na závěr?

Muzikál Sibyla, královna ze Sáby se nezalíbí každému, ale i přesto si zaslouží, abyste se pokusili ponořit do děje a vychutnali si zajímavé ztvárnění historického příběhu.

Článek vznikl ve spolupráci s blogem na iDNES.cz (http://josefnemecnemec.blog.idnes.cz/)a Publicistickým portálem Skutečnosti (http://skutecnosti.cz/).

Více o muzikálu na jeho oficiálních stránkách: http://www.muzikalsibyla.cz/

Autor: JU Magazín