Perly ilustrace na rektorátu
Jen další nezajímavá univerzitní výstavka, kterou můžete směle minout? A co když ne? Dáme vám pár dobrých důvodů, proč se tentokrát vyplatí zastavit.
Žijeme v době, kdy je většina našeho života plně pod kontrolou elektroniky. Ve vědě to platí kolikrát dvojnásob, ale přesto jsou stále obory, které nejspíš navždy zůstanou doménou klasické ruční práce živých lidí. Jedním z dobrých příkladů je ilustrace.
Kam zajít a proč?
Do 25. 10. si můžete v přízemních prostorách rektorátu JU (ta prosklená budova naproti knihovně) zcela zdarma prohlédnout půvabnou výstavu s názvem Ilustrátoři přírody 2013. Výstava je sice v bezprostřední blízkosti Přírodovědné fakulty, ale krátké pozastavení jí jistě může věnovat i budoucí filozof nebo ekonom. A velkým lákadlem může být pro každého společný jmenovatel všech vystavených děl – Živočichové střední Evropy. V chundelaté srsti roztomilých zvířátek se toho však v tomto případě skrývá mnohem více.
Výstava přináší totiž nejen zdařilé fotokopie známých a uznávaných českých umělců, ale především i originály jejich prací. Každý detail včetně výrobce použitého papíru a rukopisných poznámek, každý tah i každá čárka je vidět a vy můžete směle zarývat nos do plexiskla a přemýšlet nad tím, kolik takových čárek bylo třeba na záda jediného losa či bříško vydry. Detailnost vystavených prací je ohromující a nezáleží na tom, zda je obrázek na A3 nebo jen na pohlednicovém formátu.
Známější než se zdá
Navíc nejde jen o sbírku náhodně vybraných hezkých malůvek. Mnohé z nich možná velice důvěrně znáte. Velká kolekce ilustrací brouků Simony Brantlové je součástí série zoologických klíčů nakladatelství Academia z 90. let. Dílo již zesnulého Jiřího Doležala, typicky tvořené křídou a pastely, které dodávají obrázkům příjemný „měkký“ ráz, můžete denně obdivovat v Plzeňské zoologické zahradě, ale i na jiných informačních panelech v ČR. Čtenáři časopisu ABC si také možná vzpomenou na detailní ilustrace od Pavla Procházky, z nichž určitě přinejmenším ekosystém dubu vyšel také jako plakát.
Samostatnou kapitolou je pak ilustrátor Jan Dungel. Mnoho z jeho děl můžete najít v časopise Naše příroda. Mezi jeho práce patří například i ilustrování knihy Chováme se jako zvířata, jejímž autorem je zesnulý profesor JU Zdeněk Veselovský. Sám Dungel ale napsal několik knih o svých cestách po tropech celého světa a ilustrování zvířat přímo ve stanu v pralese, které jsou zajímavých čtením nejen díky jeho talentu, co se zacházení se štětcem týče. Jan Dungel je totiž také dobrý fotograf a vypravěč. Ukázky z jeho knih si můžete přečíst na jeho webových stránkách a knihy poté zakoupit v každém lepším knihkupectví.
Je tedy zřejmé, že skromná výstavka schovaná na našem rektorátu není jen taková obyčejná série pár obrázků. Jde o mnohdy velice ceněné ilustrace, které dokládají, že i v dnešní době pořád žijí i jiná záznamová média než jen digitální fotografie. Cestou z přednášky se tedy zastavte, pokud budete mít cestu kolem. Sami se pak můžete přesvědčit, že autorská fantazie a paleta přírody je v něčem přeci jen silnější než strojová výroba.