Nejen pro prváky: Jenom učit se dneska nestačí! Stážujte!
Dnes a denně omílané téma – čeští studenti nemají žádnou praxi, zkrátka mizivé pracovní zkušenosti. Je to bohužel pravda. Proč tomu tak je, všichni víme. Ale nemůžeme vinu házet pouze na náš univerzitní systém anebo absenci duálního studijního systému, který jinde v Evropě studentům kvalitní praxi umožňuje. Nejsme náhodou tak trochu líní s hledáním praxe, neochotní pracovat ZADARMO (Cože? Proč? Ne! Nikdy!) a zhýčkaní kapesným od rodičů? A ve finále, když pak sedíme po úspěšných státnicích na pohovoru, jsme schopní si říci o téměř manažerské platy. Bez ostychu. Proč ne.
Samozřejmě každý jsme jiný a postoj každého z nás se podstatně liší. Ale něco na tom bude, neboť i naše slavná Evropská unie nás absolventy řadí mezi rizikovou skupinu, co se nezaměstnanosti týče. Čeští zaměstnavatelé si pak stěžují na nedostatek praktických znalostí a dovedností studentů vysokých škol.
A tak zejména prváci, starejte se o svou budoucnost už teď a začněte co nejdříve. Až se zabydlíte na koleji, seznámíte s kampusem a propijete první vysokoškolské kapesné, sedněte k počítači, vyberte si, co by vás bavilo, a začněte na sobě pracovat. Ovšem neplatí to jen pro prváky, nýbrž pro všechny. Lepší pozdě, než nikdy. Takže, co všechno dělat pro nabitý a zajímavý životopis a zejména pak pro pozdější pracovní život?
1. Dělejte i věci zadarmo
„Každý druhý zaměstnavatel přijme člověka, který se zúčastnil charitativního projektu.“ Říkáte si proč proboha dělat něco zadarmo? Vždyť se přeci musíte nějak uživit, že? Všechno jde ale zvládnout, záleží jen na prioritách a organizaci. Bezplatné stáže a praktika většinou neprobíhají každý den ani ne od rána do večera. To po vás přece nikdo nemůže chtít. Takže je ještě spousta času na to, najít si jakoukoliv placenou brigádu.
Najděte si tedy různé projekty, kterých se můžete zúčastnit, stáže či pozice pomocné síly na univerzitě. Doporučit mohu projekty od Evropské unie nebo jakýchkoliv agentur, rozšíří vám to obzory. Vyjet tak můžete se skupinou cizinců do zahraničí, pracovat na nějakém projektu a často vám je hrazena i doprava a ubytování. Příkladem může být Evropská dobrovolná služba, programy agentury NAEP, Stáže pro mladé, Projekty Erasmus a mnohé další.
Pracujte tedy zadarmo – šlechtí vás to a jednou se vám to vrátí v mnohem větším měřítku!
2. Vyražte na Erasmus!
Stoprocentně a bez debat! Erasmus by se podle mého názoru měl stát povinností každého studenta vysoké školy. Nedomluvíš-li se v zahraničí, nezvládneš-li to, nemáš na VYSOKÉ ŠKOLE co dělat. Nabídka zahraničních univerzit je i na Jihočeské univerzitě barvitá. Vyrazit můžete do Německa, Itálie nebo i Ameriky, záleží na fakultě, z které vyjíždíte. Jeďte tedy! Máte to téměř celé hrazené (výše stipendia závisí na cílové destinaci, kterou si vyberete). Stačí udělat pár zkoušek na zahraniční univerzitě, splnit potřebný počet kreditů a je to. A ještě získáte cenné zkušenosti, mnoho zahraničních přátel a dnes tak potřebnou nálepku: byl jsem v zahraničí, umím jazyk!
Pobyt v zahraničí vám zkrátka otevře zcela nové obzory a hlavně dveře k zaměstnavatelům, dá úplně jiný pohled na svět a zejména na ten nás český rybníček.
3. Stážujte – v Čechách nebo v zahraničí
„Kde jste během studia pracoval/a?“ – “V kavárně.” – “Aha.” Vítejte na pohovoru v roce 2015. Práce sice šlechtí a nikdo nechce absolventa, který nikdy nehnul prstem, ale “brigády” s heslem “kavárna, zmrzlina, pokladní“ už dnes prostě nefrčí. Může vás to živit a můžete si tím samozřejmě vydělávat, ale v určitém věku už se tím nesmíte chlubit a nemůže to být vaše jediná pracovní zkušenost.
Perte se tedy o stažistické místo, ať je to, kde je to. Vytrpte to zadarmo, i s nepříjemným šéfem či šílenou pracovní náplní. Bude se vám to totiž ohromně hodit, každá zkušenost se počítá a pomáhá vám utvořit si obraz o tom, co skutečně v budoucnu dělat chcete. Oslovte bud osobně vámi vybrané firmy, nebo se na stáž přihlašte u organizací jako Erasmus+, Aiesec České Budějovice (sedí na děkanátu Ekonomické fakulty), Kariérní centrum (taktéž na Ekonomické fakultě), Na stáz.cz a další. Možností je opravdu mnoho!
A pár rad na závěr:
• Buďte kreativní – dělejte všechno možné i nemožné, mějte vlastní webové stránky, blogy, projekty. Kreativita a pracovitost je velmi dobře odměňována.
• Berte jakoukoliv příležitost, přijímejte všechny úkoly a nabídky, protože nikdy nevíte, kam vás mohou dostat nebo koho můžete při té příležitosti potkat a poznat.
• Nenechte se odmítnout a utvrdit v tom, že se na něco nehodíte, nebo nejste dostatečně dobří. Seberte odvahu, nervy a kuráž a jděte na pohovor znovu a znovu. Pořád si totiž můžete říkat, že teď to pro vás ještě nic neznamená, že si to vlastně jen zkoušíte a nacvičujete na okamžik, až budete po škole a o práci budete skutečně bojovat. Tam už jsou nervy na místě. Teď ale jen nabíráte zkušenosti jak se stát ostříleným uchazečem o zaměstnání, stáž, praxi, brigádu. A proto čím dříve začnete, tím lépe.
• Ať už o práci bojujete, nebo jste ji již úspěšně získali, buďte vždy slušní, spolehlivý a pečlivý, ale zase se nepodceňujte. Nezapomeňte, že i studenti „z Budějc z nějaký Jihočeský univerzity“ mohou udělat díru do světa, jen musí chtít.
Hodně štěstí a odvahy!