Fotografie: budejovickymajales.cz

Majáles aneb studentská slavnost pod drobnohledem

Všichni si zřejmě dokážeme představit, co zmiňovaná akce přináší pro nezainteresovaného člověka. Jdete si takhle po městě a náhle Vám cestu zatarasí průvod sultánů s harémovými tanečnicemi, květinových dětí smíchaných s mimozemšťany či řeckých filozofů, kteří s cigaretou v ruce rozhodně nepřipomínají dumající mudrce z dob dávno minulých. Ale jak to vlastně začalo?! Představujeme Vám Majáles a jeho stručnou historii.

Zpátky do minulosti

Kořeny této kulturní události sahají až do doby kvetoucího římského impéria. Otevřete-li některý z podrobnějších latinských slovníků, uzříte, že slovo majáles označuje, věřte nebo ne, vykleštěného vepře. Život tohoto zvířecího nebožáka byl položen k nohám bohyni Maje, dceři Atlanta. Původně pohanské slavnosti, kterých se říše Roma veřejně zdržovala, našly vazby po celé rozloze impéria a svým posláním oslovily i střídměji uvažující společnosti. Postupem času vymizel z tradice akt obětiny a toto krátké období patřilo čistě jen studentům.

Program se vyvíjel v čase, přesto prvotní použití výtvarné kamufláže zůstalo. Od dob římských přes středověk náležela organizace spojená s bujarým veselím především vysokoškolákům. Nižší stupně vzdělávací pyramidy stály stranou a tvořily zejména diváckou kulisu procházejícímu alegorickému davu.

Z Itálie, přes Francii až k nám

Přesuneme-li se v našem investigativním stroji času na konec 18. století, spatříme studenty na Sorboně, věhlasné to univerzitě, slavící majálesové dění každý rok. Ve vzduchu se vznášel čirý pach francouzské revoluce, která krom státních poměrů přispěla také k modifikaci studentského plesu. Právě zde započal zvyk volby královny a krále Majálesu, která přetrvala v nezměněné formě až dodnes.

O století později nacházíme výraznou zmínku i u českého velikána, Aloise Jiráska. Ve své historické novele Filosofská historie staví děj právě kolem tohoto svátku. Zůstaneme-li na našem území, připomeňme, že za dob totality se v naší vlasti stal Majáles příležitostí k protesteu proti kleštím politické vůle a zvůle. Eufemismus a odhodlání nahlas zvolat svobodné myšlenky proti režimu byli potrestány, prst komunismu zakázal v pokračování této slávy přesunutím její definice do kolonky nepovoleného shromáždění.

Další rozkvět mohl vypuknout až po revoluci a pádu mužů s opratěmi poroučejícím větru, dešti. Oslavy nabývaly silného regionálního charakteru a do průběhu se okrajově začala zapojovat i státní správa. Některá města přispívala na rozvoj vznikající kulturní události, zastupitelstva vycházela vstříc a poskytovala záštitu nad konáním oslav stejně jako kontrolu nad dopravní situací omezenou maškarádovým průvodem. Tato pomyslná veřejná pečeť zapříčinila dynamický vývoj v rozmachu a oslovení obyvatel.

Dnešní, nevšední realita

Krom spořádaně nespořádaného pochodu tentokráte již středních škol se setkáte i s doprovodnými akcemi. Užijete hudební balzám na uši, zasoutěžíte si, možná se i kulturně vzděláte. Hlavním účelem je ovšem vítaný odpočinek, kdy se na ztrápených tvářích studenstva objevuje tolik potřebná úleva srovnatelná snad jen s posledním dnem před jakýmikoli prázdninami.

Pochod v převlecích je sám o sobě jen vyvrcholením tvůrčí činnosti mladých lidí. Koncerty i bohatý program zase ztvárňují zaslouženou odměnu všem těm, kteří se veřejně snaží pobavit své kolegy i kolemjdoucí. A přestože napínají nervové struny projíždějících řidičů, přinášejí přeci onu originální kapku múzického vzrušení do srdce města, za což jim patří dík.

Nezapomeňte, milí Vážení, že i letos se můžete těšit na bohatou škálu zážitků v centru Jihočeského kraje, Českých Budějovicích. O konkrétním harmonogramu chystaných akcí se více dozvíte v článku kolegy Jiřího Zevla.

Bavte se!

Autor: JU Magazín