Fotografie: Petra Pojžárková

Fotoni na Offroad safari

Minulý rok na podzim si čtenáři JU Magazínu mohli přečíst zážitky členů fotoklubu Fotoni z fotografické festivalu FotoExpo. A teď přicházíme s dalším nevšedním zážitkem tohoto spolku fotografických nadšenců z řad studentů Jihočeské univerzity!

Od podzimu 2013, kdy začal druhý ročník Fotonů na univerzitní půdě v Českých Budějovicích, se všichni Fotoni vzdělávali ve fotografickém umění pod vedením profesionálního fotografa Jan Hodače. Za necelý rok si prošli techniky jako impresionismus, portréty či černobílá fotografie, ale hlavní událostí celého kurzu byl workshop v centrum českého těžebního průmyslu, tedy na Mostecku.

alt

Nebylo to jen o fotografování

Celý workshop proběhl během jednoho květnového víkendu. Ale aby to nebylo jenom o klikání na spoušť a pozorování okolí hledáčkem, byla pro fotografující studenty připravena novodobá mostecká atrakce – takzvané Offroad safari.

Myslím, že nemusím vysvětlovat, co si většina lidí představí pro slovíčkem safari. Ale ani v nejmenší se to nepodobalo české představě ze Dvora Králové. Celá tato věc spočívá v tom, že místní nadšenec Martin Bareš se rozhodl ukázat lidem mosteckou krajinu v celé své jedinečné kráse. A hlavně vymýtit už všeobecně zakořeněný blud, že Mostecko a jeho okolí připomíná měsíční krajinu bez jakékoliv známky života a vše zajímavé nám sebrala těžba uhlí.

alt

Úžasné protiklady v krajině

Offroad safari pod vedením M. Bareše a J. Hodače, znamenalo stálé a neúnavné kochání se mosteckou krajinou. Na jedné straně obdivujete vrcholy Krušných hor a Českého středohoří se zemědělskou krajinou, a na druhé straně kouřící zástupy chladících věží a komínů, protkané kilometry trubek náležící k elektrárně nebo chemičce. Dokonalé kontrasty pro dokonalou fotografii. Ale úžasné výhledy do krajiny nebyly jedinou atrakcí v rámci Offroad safari.

Tam, kam lidská noha nesmí vkročit

Další perličkou v programu byly zastávky na takových místech, kam lidské noha málokdy smí vstoupit. Takto se Fotoni ocitli i na březích Mosteckého jezera, kam je vstup obyčejnému smrtelníkovi zakázán. Nebo obdivování starých válečných protiletadlových krytů z Druhé i Studené války a nakonec soukromá prohlídka hangárů na mosteckém letišti. To vše samozřejmě s historicko-odborným výkladem M. Baraše a fotografickým zaučením J. Hodače.

alt

Všechny tyto akce na zakázaná či nezakázaná místa byla okořeněna názornou ukázkou offroad dovedností dopravních prostředků a jejich řidičů. Proto také Offroad safari.

Na správné studentské akci nesmí chybět dobré pití a jídlo, a ani v tomto ohledu průvodci znova nezklamali. Všechny naše smysly si krásné mostecké krajiny užily zcela dokonale.

Nakonec bych jménem celé skupiny Fotonů poděkoval Martinu Barešovi za ukroucené krky, abychom vše viděli, za praskající hlavy pod náporem nových vědomostí a klidné i neklidné žaludky za řidičské dovednosti v terénu i na silnici. Dále děkuji Janu Hodačovi za plné paměti fotoaparátů, vybité adaptéry a spousty nových fotografických zážitků.

Pro ty čtenáře, kteří myšlenka Offroad safari po Mostecku nadchla, přidávám odkaz na webové i facebookové stránky organizátorů.

[http://www.offroadsafari.cz/]

[https://www.facebook.com/…550632309522]

Autor: JU Magazín