Setkali jsme se v šest před domem
V šest před domem – tak zní název jednoho z projektů občanského sdružení Slovo 21, které se věnuje především integraci cizinců do většinové společnosti.
Smyslem projektu V šest před domem je organizovat společná setkání cizinců a Čechů žijících ve stejné lokalitě – tedy setkání na sousedské úrovni. Je totiž českým specifikem, že sousedé žijící v jednom domě nebo na jednom sídlišti se vzájemně neznají – ať již z nedostatku času, odvahy nebo příležitosti. Neznají se ani v případě, že jsou totožné národnosti. Pokud je jejich národnost rozdílná, jsou vzájemné bariéry ještě výraznější.
Překonejme bariéry
Chtěli bychom pracovat na prolomení a překonání těchto bariér a ukázat Čechům, kteří se možná ještě nikdy osobně s žádným cizincem nesetkali, že jiná etnika jsou stejní lidé, jako oni, prožívají tytéž radosti i starosti a řeší stejné problémy. Aby bylo setkání zajímavé i pro ty největší skeptiky, byl připraven program plný atraktivních vystoupení, z nichž některé si mohli návštěvníci sami vyzkoušet. Dalším bodem večera, kterým jsme chtěli motivovat potenciální návštěvníky, byla ochutnávka různých světových kuchyní, které byly připraveny samotnými cizinci.
Setkání jsem se rozhodla situovat do blízkosti Jihočeské univerzity. Těžko bychom totiž v Budějovicích našli místo s vyšší koncentrací cizinců a pestřejší skladbou národností, než právě zde. Oslovila jsem proto Mezinárodní studentský klub Jihočeské univerzity a požádala jej o asistenci při realizaci a propagaci setkání. Do přípravy projektu se zapojilo také Salesiánské středisko mládeže nebo Křesťanské centrum Ratolest, které zastupuje Američan Ashley Sides.
Samba, bojová umění i ochutnávka exotických jídel
Mohu říci, že večer proběhl ve velmi přátelském duchu a atmosféra byla více než příjemná. K vidění bylo mnoho vystoupení, jejichž koncepce dala nahlédnout do povahy příslušných národností. Shlédli jsme například temperamentem nabitou brazilskou karnevalovou Sambu, bojové umění s prvky tance a akrobacie Capoeira, mystické Kendó nebo ukázku kriketu v podání univerzitního týmu Budejovice Barracudas. Kdo měl chuť, mohl si Kendo a kriket sám vyzkoušet. V krátkých přednáškách jsme se dozvěděli mnoho nového o Afganistánu a Iránu. V mezičase si děti mohly vyrobit drobné předměty v provizorní dílničce. Po celou dobu se podávaly ochutnávky cizokrajných jídel. Milovníci sladkostí měli možnost zakousnout se do amerických choccolate chip cookies, vyznavače pikantnějších chutí uspokojila kuchyně maďarská, afgánská nebo romská.
Večera se zúčastnilo asi 120 hostů a každý z nich si zaslouží poděkování, protože dokázal, ze k integraci cizinců stačí relativně málo – nepodléhat stereotypům a umět se na věci kolem sebe dívat z více než jen z jednoho pohledu.
Projekt je realizovaný po celých Čechách a financuje ho Evropská unie z Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstvo vnitra ČR. Občanské sdružení Slovo 21 pořádá, mimo jiné, poměrně známý projekt Rodina odvedle a také festival romské hudby Khamoro.