Fotografie: Jana Kratochvílová

Rozhovor: Studentka tělesné výchovy radí, jak se dostat do formy

Do formy by se chtěl před létem dostat snad každý. Proto jsme vyzpovídali studentku Pedagogické fakulty, oboru tělesná výchova. JU magazín vám přináší rozhovor s 19letou trenérkou, výživovou poradkyní, ale také studentkou Marií Annou Likavcovou.

Jsi studentkou oboru tělesná výchova na pedagogické fakultě, jakému sportu ses věnovala na střední či základní škole?

Na základní škole žádnému, pouze rekreační jízdě na koních, ale byla jsem velmi hyperaktivní dítě, takže jsem měla pohybu od malička dost. Později jsem začala dělat aerobic, streetdance, chvíli i atletiku, vyzkoušela jsem spoustu sportů, ale až posilování mě chytlo.

Co Tě dovedlo k té změně, že jsi začala posilovat a navštěvovat fitness?

Především rodiče, kteří měli neustálé poznámky na moje přejídání se. I když jsem byla díky velkému výdeji hubená, tak jsem byla schopná sníst na posezení i třináct knedlíků a rodiče si dělali obavy, že ztloustnu, až zestárnu a zpomalí se mi metabolismus. Jejich neustálé poznámky mě znepokojovaly. Dále jsem také nebyla spokojená se svojí postavou, a tudíž jsem se rozhodla ji změnit.

Jak dlouho cvičíš?

Letos v květnu tomu jsou přesně dva roky, když nepočítám různé pauzy kvůli zranění.

Vzpomeneš si, co bylo vůbec prvním impulzem k tomu začít cvičit? Nějaký vzor?

Všechno to začalo díky Zuzce Light z Bodyrock TV, jednou jsem projížděla videa na youtube.com a našla jsem jeden z jejích workoutů. Rychle jsem si zamilovala její vysportovanou postavu a začala podle ní cvičit. Vydrželo mi to dva měsíce, než jsem díky ní v souvislosti s vyhledáváním fotek a nějakých informací narazila na závodnici kategorie bikini fitness, zjistila víc informací a rozhodla se, že bych se chtěla připravit na soutěž. Od té doby se mé názory a měřítka změnila, takže co se týče nynějších vzorů, zmínila bych například Andreiu Brazier, Michelle Lewin, Yarishnu Ayalu a nebo Evu Andressu.

Byla někdy chvíle, kdy jsi chtěla se vším seknout a přestat cvičit?

Zatím se mi to nestalo a myslím si, že ani nestane. Nebudu říkat, že mi nejde o postavu, to je jedna z hlavních věcí, která mě žene kupředu, ale cvičím především proto, protože mě to baví, což si myslím, že nejde říct u většiny lidí, kteří navštěvují fitness centra.

Co Tě vedlo k tomu udělat si trenérské zkoušky?

Trenérské zkoušky jsem si udělala proto, abych si mohla při vysoké škole přivydělávat něco málo ke studiu, jeliko všichni, co berou cvičení vážně či soutěží, určitě ví, jak moc finančně náročný je tento sport. Po vysoké škole plánuji udělat si v Praze nejvyšší trenérskou akreditaci A, na tu se ovšem studuje celý rok, a proto s ní musím ještě počkat.

Zúčastnila jsi se nějaké fitness soutěže?

Ano, na podzim roku 2012, zhruba po šesti měsících cvičení. Soutěžila jsem v kategorii bikini fitness.

Jaký je Tvůj názor na 30 denní výzvu? Myslíš, že funguje?

Třicetidenní výzvu bych nazvala holým nesmyslem a módním trendem. Za 30 dní není možné změnit radikálněji postavu. Jak se všude můžeme dočíst, strava je základ, obzvlášť u cvičení a bez správného jídelníčku se neposunete téměř nikam. 30ti denní výzva slibuje krásné, vypracované, pevné pozadí nebo pevné bříško, přičemž pro nárůst svalové hmoty je ideální menší počet opakování, velká zátěž a odpočinek, což je pravým opakem této výzvy. Nehledě na stravu a cvičení, nelze zvyšovat počet opakování, ať už sedů lehů, dřepů nebo jiných cviků, o pět denně, někdy i více opakování tak, aby byly technicky správně provedeny.

Jaká složka je dle Tebe tou důležitější v rámci hubnutí? Pohyb nebo strava?

Jak již jsem zmínila, je to právě strava. Bez správné stravy se výkonnostně neposunete, ani nezhubnete či nenaberete svalovou hmotu ve znatelnějším množství. Aniž bychom chtěli měnit své tělo, tak by měla být vyvážená, pestrá strava s dostatkem minerálů a vitamínů jednou z nejdůležitějších položek na našem seznamu. Nejen, že se díky ní udržujeme na stálé váze, ale správná strava dodá i potřebnou energii, je to pohon pro naše tělo a určitě se to projeví i ve stáří.

Jaké jsou dle Tebe nejčastější chyby ve stravování? Co říkáš na stravování nás Čechů?

Stravování Čechů bych snad radši nerozváděla. Já jsem byla od malička vedena převážně ke zdravé stravě, za což svým rodičům vděčím, ale tak jako tak knedlíkům a omáčkám se v české kuchyni prostě nevyhnete a to je právě to největší zlo – pšeničná mouka a samé tuky.

Co bys doporučila dívkám, které se chtějí dostat teď před létem do formy? Ač nemají už moc času.

Můj názor je takový, že pokud chcete mít opravdovou formu do plavek, měly byste začít už na podzim. Nechápu, jak to může někdo dělat tímto stylem celé roky. Měly bychom cvičit především pro to, abychom se líbily sami sobě a cítily se dobře a ne jen kvůli létu či chlapům kdy natáhneme plavky na dva měsíce a projdeme se párkrát po pláži před ostatními. Každopádně budu se zase opakovat, úprava jídelníčku vám pomůže nejvíce, pokud chcete co nejrychlejší změnu a samozřejmě cvičit, cvičit a cvičit.

Jaké jsou Tvé plány, sny a cíle do budoucna? V oblasti fitness a sportu vůbec.

Mým hlavním cílem v rámci osobního života je dosáhnout vysněné postavy, což v mém případě znamená určitě ještě pár let dřiny, nabrat alespoň 5kg svalové hmoty a držet se přes celý rok vyrýsovanější. Co se týče soutěží, jsem velmi nerozhodná a zatím jsem ve fázi rozhodování se, jestli ještě nějakou zkusím nebo ne, vzhledem k rozhodování porotců a korupčnímu prostředí, o kterém jistě každý zkušený závodník ví. Každopádně jestli ještě nastoupím, určitě to bude kategorie bodyfitness. Mimo cvičení doufám, že se mi podaří dokončit úspěšně vysokou školu. Přála bych si získat nejvyšší trenérskou licenci a stát se profesionální trenérkou.

Autor: JU Magazín