Mezinárodní den žen
Když se podíváme do svých diářů, zjistíme, že v sobotu je Mezinárodní den žen. Mnoho lidí ho odsuzuje, ale víte proč a jak tento den vznikl?
Jak vzniklo MDŽ?
Vznik MDŽ sahá pár století zpátky. Začalo to v roce 1857 v USA, kdy ženy v textilních fabrikách stávkovaly za zlepšení pracovních podmínek. Další stávka proběhla v New Yorku v roce 1908, kde ženy požadovaly zkrácení pracovní doby, vyšší platy, hlasovací právo a ukončení zaměstnávání dětí.
V květnu 1908 rozhodla Socialistická strana USA, že Národní den žen připadne na poslední únorovou neděli. Poprvé byl tento den slaven 28. února 1909 v USA. V Evropě byl poprvé slaven v roce 1911. Konkrétně v Německu, Rakousku-Uhersku, Švýcarsku a Dánsku bylo datum stanoveno na 19. března.
V Rusku ženy protestovaly 23. února 1917 (podle juliánského kalendáře). Díky nim byl ruský car donucen abdikovat a bylo schváleno volebního právo žen. Datum 8. března bylo ustáleno teprve až po 1. světové válce, která skončila 11. listopadu 1918. V roce 1975 byl tento den oficiálně uznán OSN jako Mezinárodní den žen.
Od roku 1989 se na tento den zapomíná, protože je spojován s propagandou komunistického režimu a rudých karafiátů.
Berme tento den jako vzpomínku na ženy, které se nebály a vyšly do ulic, aby bojovaly za svá práva.