Den otevřených dveří na Jihočeské univerzitě
17. leden 2014. Pro někoho obyčejné datum, pro Jihočeskou univerzitu den, kdy se opět otevřela všem zájemcům o vysokoškolské studium. V minulém roce tuto akci navštívilo přes 3 000 návštěvníků a letos tomu nebylo jinak. Na několika fakultách nechyběli ani reportéři JU Magazínu.
Pedagogická fakulta
Nejstarší část univerzity přivítala středoškoláky a veřejnost v budově Jeronýmova 10, hned vedle Prioru. První informační přednášky začaly na mnoho místech současně, a to v 8:30.
Milujete český jazyk, máte rádi děti předškolního věku, či raději cestujete? O tom a mnohém dalším jste se mohli více dozvědět od pedagogů českého jazyka bakalářského zaměření pro učitelství mateřské školy nebo od geografů v oboru zeměpis se zaměřením na vzdělání spojené s geografií pro veřejnou správu.
Ale to nebylo všechno. Pedagogická fakulta totiž nabízí mnoho studijních programů jednooborových i dvouoborových. Každý si tak mohl přijít opravdu na své. A že je tato část univerzity opravdu žádaná, o tom hovoří i údaje, která nám sdělila vedoucího studijního oddělení paní Svobodová: V minulém roce bylo přijato Pedagogickou fakultou 3 509 přihlášek. K přijímacímu řízení se však nakonec 458 studentů vůbec nedostavilo. Po vyhodnocení všech požadavků bylo ke studiu přijato 1 531 uchazečů, ale jen 1 073 bylo se vší platností zapsáno jako studenti Pedagogické fakulty.
Jak se píše ve výroční zprávě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích z roku 2012, běžná míra nezaměstnanosti absolventů se pohybuje kolem 5 %, což je v přepočtu celkem 88 nezaměstnaných studentů. Z Pedagogické fakulty je to přesně 26 studentů (tj. 4,5 %).
A co říkají potencionální zájemci o studium?
Byla jsem se podívat na Pedagogické fakultě, konkrétně na tělesnou
výchovu a geografii. Jsou to totiž právě ty obory, které mi jsou
nejbližší a kterým bych se ráda věnovala jak studijně, tak
i v životě. Přihlášku si chci ještě podávat do Plzně, taky na
Pedagogickou fakultu. Samozřejmě bych raději dala přednost Českým
Budějovicím, je to blíže k domovu a Budějovice jsou pěkné město.
Čekám od toho také kromě jiného přípravu na budoucí zaměstnání,
zkušenost do života, ale hlavně kvalitní vzdělání a později
i uplatnění.
Renata Blažková, Strakonice
Reportér PF: Josef Němec
Interaktivní ekonomka
Ekonomická fakulta nepřipravila pro zájemce o studium jen obyčejné informační bloky a prezentace oborů. Program byl poněkud interaktivnější – zájemci se mohli zúčastnit dvou zajímavých soutěží. Fakulta podporuje organizaci Fairtrade, a tak náplní jedné z aktivit bylo určování plodin z informačních tabulí a následné vypisování do připraveného formuláře v rámci soutěže Stezka příběhů Fairtrade.
Současně probíhala další soutěž, ke které se nechali přemluvit jen ti odvážnější. Pracovníci Kariérního centra připravili studentům zábavné týmové hry. Úkolem bylo například vymyslet co nejvíce alternativních využití naběračky, složit báseň z určených slov nebo bezdotykově přenést jablko pomocí provázku a papíru z bodu A do bodu B. Tento typ činnosti poukazoval na důležitou schopnost pracovat v týmu, která je stěžejní vlastností vysokoškoláka. Zúčastnění si také mohli na počítači vyzkoušet simulátor „Jeden den manažerem supermarketu“ a zjistit, jak by jako vedoucí prodejny obstáli.
Hlavní informační přednáška pro všechny zájemce o studium na Ekonomické fakultě se konala v aule Bobík. Zahrnovala především fakta o systému vysokoškolského vzdělávání, o zvyklostech a aktivitách školy a možnostech zahraničních stáží.
V hlavním informačním bloku jste mohli slyšet:
-proděkanku pro pedagogickou činnost Renatu Klufovou
-zástupce společnosti SCIO Petra Makovce
-proděkana pro zahraničí Viktora Vojtka
-vedoucí Celoživotního vzdělání a tzv. „mimořádného studia“
Veroniku Ježkovou
-pracovníka Kariérního centra Radima Duška
-člena AIESEC Petra Valentu
Pro bližší informace o studijních oborech zájemci pokračovali do
budovy F, kde zástupci jednotlivých kateder představovali specializace oborů
a zodpovídali zvídavé otázky. Nejčastější dotazy se týkaly rozvrhu a
výuky jednotlivých předmětů, ale také možností praxí a projektů
v rámci studia. Některé dotazy mě ale opravdu pobavily. Jedna dívka se
dotazovala: „A když teda jako dosáhnu na ten bakalář, jo, tak jako co
mám teda pak udělat, abych byla jakože ten magistr?“ Na to paní
Bednářová, kandidátka věd, pohotově a s nonšalancí její vlastní:
„Vážená slečno, když se zvládnete naučit na bakaláře, jistě
zvládnete i magistra.“
Reportérka EF: Eliška Hirková
Přírodovědecká fakulta
Přírodovědecká fakulta si i tento rok připravila mnoho zajímavého pro své návštěvníky, budoucí studenty, ale i pro veřejnost. Jako každý rok byly připraveny přednášky, které uchazeče seznámily s konkrétním oborem, o který mají zájem. Oborové přednášky se týkaly například studijních oborů Biologie, Biologie pro vzdělávání, Chemie, Biomedicínské laboratorní techniky, Péče o životní prostředí, Aplikované informatiky a dalších oborů. Připraveny byly i přednášky, které nám přiblížily aktuální témata, ať už to byla problematika Šumavy, Papua-Nová Guinea 2013 studentské putování, přednáška o robotice a nebo ornitologiská přednáška a mnoho dalších.
Návštěvníci si mohli také prohlédnout budovy Přírodovědecké fakulty
společně s novou budovou C, která zahrnuje i nové laboratoře a
posluchárny. Budova B byla navíc obohacena o informační nástěnky, tabule
a fotografie. V Den otevřených dveří byla také umožněna
návštěvníkům prohlídka chovu rypoušů a odvážlivci se mohli seznámit a
pomazlit s hroznýšem královským.
Reportérka PřF: Kristýna Cihlářová
Nejvyšší návštěvnost během DOD zaznamenala univerzita v době okolo 10:00 – 12:00. Bylo zřejmé, že středoškoláci čerpají povolené absence pro návštěvy vysokých škol. Kolem patnácté hodiny vypadal celý kampus Jihočeské univerzity jako každý všední pátek během zkouškového období. Věříme, že zájemce o studium akademická půda neodradila a s mnohými se budeme potkávat příští rok.
Reportážní článek ze Dne otevřených dveří čtěte také v univerzitním časopisu Journal , který vyjde v úterý 18. února (2. týden LS).
Foto: Lynxxi, Eliška Hirková, František Dolejš