Chytré pivo
Nepatřím mezi příznivce piva. Po požití půllitru si připadám nasáklá jako houba a po dvou už mám dokonce problém s výslovností. Přesto ho mám svým způsobem ráda. Díky němu jsem udělala všechny zkoušky. Nevěříte? Já ano.
Když mi kamarád z vyššího ročníku dával rady před mým prvním zkouškovým, jednou z nich bylo i chytré pivo. Nikdy dřív jsem o něm neslyšela, proto jsem se nestačila divit. „Před zkouškou na pivo? Co je to sakra za blbost?“ – byla moje prvotní reakce.
V předvečer náročné zkoušky, až budeš mít pocit, že další učení je zbytečné, zkrátka se zaklapnutím poslední učebnice, nehledě na noční dobu, otevři si dobře vychlazený pivo. Sedni si na balkón, klidně si dej cigáro a pořádně si ho vychutnej. Mysli na to, jakou budeš mít zítra radost, až tu zkoušku uděláš. Nepřipusť si, že by to mohlo být jinak. Existuje jen jedna možnost. Pak jdi spát a uvidíš, že nervozita přejde a vše dobře dopadne.
Zní to jako rada dědy Vševědy. Přemýšlela jsem, jestli to funguje i s vínem, nebo jestli by nestačila chytrá limonáda. Jelikož mě ale zrovna čekala zkouška, které jsem se nejvíce obávala, nechtěla jsem nic nechat náhodě. Nebudu přece riskovat, že to nebude fungovat…
Tak já to teda s tim pivem zkusim…
Žádnou oblíbenou značku nemám, ale věřila jsem, že čím dražší pivo bude, tím větší úspěch se dostaví. Plzeň byla jasná volba. Po několika dnech souvislého učení mikroekonomie jsem měla pocit, že z mojí hlavy se stává jeden velký graf a připadala jsem si už dostatečně zblbnutá na to, abych se mohla předvést před paní docentkou.
Nejdřív mi to připadalo takové zvláštní. Dvanáctá hodina odbila, lampa stále svítí. Jsem tu jen já a pivo. Abych dodržela správný postup, zkusila jsem zhodnotit svojí snahu. Víc grafů už by nebylo v mých silách. Děj se co děj, nějak to dopadne a třeba to opravdu dopadne dobře. S posledním lokem jsem pociťovala mírnou malátnost (ano, opravdu nic nevydržím), zhasla jsem lampu a jen co jsem zalehla, už jsem spala. Ne dlouho.
Brzy mě vzbudila nutkavá potřeba dojít si na WC, tolik tekutin na noc udělá svoje. Při návratu do postele se mě zmocnil strach, že už neusnu. Uspávací pivo už samozřejmě nepůsobilo a za pár hodin jsem měla vstávat. Nervozita už nešla potlačit. V duchu jsem proklínala ten blbej nápad. Zkouška z mikroekonomie není příliš vhodná pro experimenty.
Na zkoušku jsem šla nevyspalá, naštvaná a nervózní. Paní docentku jsem nikdy dřív neviděla. Podle vyprávění mých spolužáků jsem si ji představovala jako nejvyšší bytost mikroekonomického vesmíru, jako všemohoucí a krutou bohyni, která nás, ubohé studenty, může kdykoliv zlikvidovat. Stalo se ale něco naprosto neočekávaného.
Všechny okolnosti mi byly nakloněny. Písemný test byl hračka. Vytáhla jsem si otázky, kterým jsem věnovala při učení největší pozornost. V pořadí na ústní jsem šla za slečnou, která před bohyní nedala dohromady ani souvislou větu podmět – přísudek. Paní docentka vůbec nevypadala tak hrozivě, jak jsem si představovala. Milá, hodná a laskavá paní. I přes své špatné rozpoložení jsem to zvládla. A znovu jsem začala věřit v sílu a moc chytrého piva.
Od té doby aplikuji chytré pivo nejen na zkoušky, ale i zápočty. Fungovalo to vždycky. Že na úspěch pivo nemá vliv? Jednou jsem ho vynechala a dopadlo to tragicky.
Jistě, že nejde o samotné pivo. Je to přece chytré pivo, takový balzám pro zklidnění mysli. Funguje jako perfektní protilátka před strachem a nervozitou. Jen tak si na chvíli sednout, rozjímat a starosti pustit z hlavy. Meditovat. Nebo jde o druh sugesce? Na tom nesejde. Jen doufám, že mě chytré pivo bude zdárně podporovat i nadále. Pravda je to, čemu věříš.