Fotografie: Markéta Machová

Koleje - jak to vidí studenti odjinud?

Protože nejsme troškaři a nezůstáváme jen na půdě JU, ptali jsme se různých studentů z České republiky, kteří bydleli na kolejích, privátě i doma, jaké vidí výhody a nevýhody v různých možnostech ubytování. Díky Evičce, Petrovi, Adél, Zbyňkovi, Míše, Terce, Ivaně a dalších (kteří nechtěli být zmiňováni) tak máme docela dobré porovnání.

První zásadní otázka zní: Bydlel/a jsi nebo bydlíš v průběhu svých studií na vysoké škole na koleji, privátě nebo doma?

alt graf 1

Průzkumu se účastnila většina „privátníků“, ale například Evča bydlela i v privátě i na koleji, takže může skvěle porovnat.

Co na kolejích/privá­tě/bydlení doma/jinde oceňuješ a co ti nejvíc vadí?

Evča a Zbyněk se shodují, že na privátě oceňují především větší soukromí za zhruba stejnou cenu. Petr nebydlel zrovna v „centru dění“, ať už tím myslel centrum jako takové, nebo kolejní večírky. Adél na tom byla lépe – pochvaluje si kompletní vybavenost bytu, lokalitu a čistotu, jo, někdo má holt štěstí.

„Oceňovala jsem kompletní vybavenost, čistotu a lokalitu. Postupem času mi začal vadit velký počet lidí na privátu (konkrétně 7). Občas docházelo ke konfliktům.“ (Adél – privát)

Nevýhodou privátů tedy může být počet lidí, se kterými žijete na bytě, odloučenost, nebo spolubydlící, kteří na vás zrovna vyšli.

Evičce na kolejích vadila spousta lidí na jednu lednici a příliš malá kuchyňka. „Je fakt, že když se zrovna sejdete se známou spolubydlou, můžou být koleje i přes všechna negativa a chybějící soukromí celkem fajn vysokoškolský bydlení.“

Míša si bydlení doma dost pochvalovala, proč taky ne: „Soukromí, vlastní domácnost, nemusím se s nikým dělit o sociální zařízení, kuchyň atd. Nerozčiluje mě bordel někoho jiného. Rozhodně vyjde levněji.“

Kolik tě stojí/stál měsíční nájem?

alt graf 2

Privátní ubytování se dá sehnat i za 1500 Kč měsíčně, pokud ale vybíráte na poslední chvíli, nebo nemáte zrovna štěstí, může se vyšplhat až k 4000 Kč. S kolejemi je to v České republice různé. V Praze a Pardubicích se dají sehnat koleje už za 2600 Kč měsíčně, obdobně je na tom Hradec Králové, či Brno, v Budějovicích i za 2000 Kč. Samozřejmě záleží na lokalitě, možnostech, a také škole, která koleje poskytuje. Koleje tedy mohou být i dražší – v Praze i 5000 Kč.

Co byste na svém ubytování změnili, pokud byste měli šanci vrátit se v čase?

„Nevím, kam naše nájmy všude putovaly, ale nábytek byl velmi starý a pokoje hodně malé. Pokoje bych zvětšila dvakrát a nábytek trochu zmodernizovala. Také nám netěsnila okna, ale myslím, že ta se časem začala postupně vyměňovat.“(Evča – koleje)

„Privátníci” nejčastěji odpovídali, že by si přáli změnu lokality, či zmenšení počtu lidí na bytě. Ještě větší soukromí? „Kolejníkům“ skromnější ubytování vyhovovalo, zážitky z bydlení na kolejích by rozhodně opakovali a „privátníci” tak zřejmě nevědí, oč přicházejí.

Autor: JU Magazín