Babovřesky ovládly naše kina

Typickou letní komedii vidělo již přes 600 tisíc diváků. Známý režisér pohádek, komedií i romantických filmů, dokázal skoro nemožné. Lidé opět začali s radostí navštěvovat kina. Snad to bylo výběrem jihočeských vesnic, kam se vloni v červnu rozjel štáb i s herci a rodákem z Hoštic u Volyně – Zdeňkem Troškou, který natočil novou komedii Babovřesky aneb Z dopisu venkovské drbny. Přinášíme vám rozhovor s tím nejpovolanějším.

Po dvou letech od natočení komedie Doktor od jezera hrochů se opět vracíte ke komedii, ale nyní ve stylu Slunce, seno. Proč padlo rozhodnutí právě pro tuto komedii?

Přání ze strany producentů natočit jednoduchou, odpočinkovou veselohru z jihočeské letní vesnice, něco ve stylu atmosféry Sluncí, sena…Vzpomněl jsem si na námět, který mi před pár lety poslal jeden slovenský fanoušek hoštických komedií, upravili jsme ho do scénáře a od 22. května začali natáčet.

Vybral jste si prostředí jihočeských vesnic, odkud pocházíte. Co vás přimělo zasadit příběh právě sem – na jih Čech?

Jižní Čechy jsou výtvarně jedinečné, kamkoliv se podíváte, všude přehršel líbezných pohledů do krajiny i na vesničky v ní. Ta pohádkovost si přímo žádá být natočena, a když k tomu přidáte i trochu bláznivého příběhu, který se může stát jen pod horkým letním sluncem, o úsměv je postaráno. A pak, jsem tu doma, mnoho míst tu velice dobře znám, takže to nebylo žádné těžké rozhodování.

Do hlavních rolí jste vybral známé herce – Lukáše Langmajera, Lucii Plekancovou-Vondráčkovou,…, rozmýšlel jste se dlouho, koho zvolit do hlavních rolí?

Před koncem sezony je těžké dostat herce k natáčení z důvodů pracovního nasazení. Mnozí ještě zkoušejí v divadlech, protože koncem května a během června se všude zkouší na „poslední“ premiéru před prázdninami, takže herci jsou na zkouškách většinou od 10 – 14 hodin. Pak aby nasedli do auta a jeli 180 km někam za Budejovice, to nemá cenu. Stejně tak to bylo i s herci, kteří jsou už smluvně vázaní na tv seriálech a urvat je na několik dní na jiné natáčení je skoro nemožné. Proto jsem byl rád, že se mi podařilo dát dohromady tým těchto skvělých herců, byl to přímo zázrak.

Do Slunce, seno…jste obsadil i obyvatele Hoštic, udělal jste to samé i s Babovřeskami? A proč právě „obyčejné“ lidi, pro důvěryhodnost vesnice?

Ano, vedle profesionálních herců se objeví i neherci. Za všechny chci jmenovat Jarmilu Bursovou z Pardubic, která se mi kdysi předvedla tím, že vyplivla zuby do kabelky, vzala na hlavu babský šátek a řekla: „Tady máte náhradu za Valérii Kaplanovou.“ Vzpomněl jsem si na ni, pozval ji na kamerové zkoušky a dnes vím, že jsem udělal víc jak dobře. Dále pak paní Julie Sičáková z Dobčic, která nám propůjčila svůj dům na návsi k tomu, abychom ho proměnili na faru, se ve filmu objeví jako jedna z babek – komunistek. A některé členky amaterského kroužku Proměna z Prahy 3, na jehož existenci mě upozornily Radniční noviny. Navštívil jsem jejich představení a byl nadmíru spokojený. Několik tváří jsem si pak obsadil do naší komedie. Neokoukané typy právě potvrzují autentičnost jednajících postav, pravdivost příběhu.

Po 30 letech se do vašeho filmu vrací i „sluncesenovský herec“ – Pavel Kikinčuk, proč právě on a ne někdo jiný? Ostatní herci jsou „nové tváře“?

Pavel Kikinčuk je skvělý herec s obrovským smyslem pro komediálnost. Zraje léty jako víno. Jezdím často do jeho divadélka Pluto, které hraje na Doubravce v Plzni, mají na repertoáru 18 her a všechny jsou komedie. Takže kdykoliv tam zavítáte, vždy se vracíte domů ve skvělé náladě. Pavel přesně splňuje mou představu vesnického starosty i právě v té komediální nadsázce. Ostatní herci jsou v mém filmu poprvé a jsou stejně skvělí jako Pavel.

Do role Romky jste obsadil několikanásobnou zlatou Slavici Lucii Bílou. Již jste s ní spolupracoval, byla pro tuto roli ta nejvhodnější?

S Lucií jsem točil v roce 1989 film Zkouškové období a pak Princeznu ze mlejna, kde si s chutí zahrála žárlivou čarodějnici. Hledal jsem do role razantní Romky různé jiné typy, neherečky, ale neuspěl jsem. Žádná z nich se neodvážila tak odvázat, jak jsem si představoval. Pak přišla paní producentka s tím, že Lucie zahrála skvěle Romku u Mařenky Poledňákové v Líbáš jako bůh. I když se pak scéna do filmu nedostala, její herecký výkon jí zůstal v paměti a Lucii doporučila. Pak stačilo zvednout telefon a Lucinka sluníčko přijela, natočila, potěšila všechny místní lidi. Dokonce prozradím, že v Pištíně ji vítaly místní ženy baráčnice v jihočeských krojích, s chlebem a solí. A Lucie byla dojatá. Lepší představitelku Romky jsem si nemohl přát.

Synopse filmu

Do vesnice Babovřesky přijíždí nový farář. Místní ženy v čele s drbnou Horáčkovou (Jana Synková) čekají starého důstojného pána, ale z auta vyskočí netradičně mladý, sportovní, asi třicetiletý kluk (Lukáš Langmajer) s ještě netradičnějším jménem. Tím všechno začíná.

Oficální stránky filmu: http://babovřesky.com/

Autor: JU Magazín