Fotografie: Jaroslav Mysliveček

V SUDu hrají svoji oSUDovou hru

SUD dozajista všichni znáte. A nemyslím ten s alkoholem. Že vás jiný nenapadá? Studentské universitní divadlo, které není ani studentské ani univerzitní, byste jako studenti univerzity znát měli. Teď ale z jiného soudku. Chtěla bych vám popsat svůj zážitek z představení Silvertal a Joy.

Jakožto jeden z nováčků SUDu jsem byla obzvlášť zvědavá, jaké vystoupení si ostřílení SUĎáci připravili pro širokou veřejnost. A tak jsem se právě na toto představení s názvem Silvertal a Joy zapsala na všemi milovanou službu. Možná vás právě napadlo, proč píši milovanou, když samotný název připomíná spíše vojnu. Řeknu to jednoduše – jelikož mi jistý pocit hrdosti z té výsady nedovolí vylíčit podrobnosti – mytí záchodů. No řekněte, kdo by si to nezamiloval.

Nicméně po splnění povinností jsem mohla usednout a sledovat hru. Hned samotný začátek nešetřil moji bránici. Doslova jsem se ocitla uprostřed zkoušky divadelního ansámblu oSUDí a byla jsem vtažena do hry ať jsem chtěla nebo ne.

Členové oSUDí dostali nelehký úkol, a to sehrát samotnou Bibli za pouhých sedm dní. Svým neotřelým způsobem se tedy pouštějí do prezentace nejznámějších scén z knihy, kterou zná snad každý z nás. S humorem a mnohdy až satirou se strefují do témat dnešní doby, nezůstávají však jen u toho. V jednu chvíli na mě z jeviště přímo dýchala erotika, v tu další jsem se až bála, aby mě nestihl boží trest.

Nikdy jsem si nemohla být jistá, co přijde a v některých chvílích jsem dokonce nevěděla, zdali jsou právě na jevišti herci souboru oSUDí nebo biblické postavy. Celková provázanost postav se samotnými herci je nakonec opravdu až oSUDová, neboť, jak jsem se po představení dozvěděla, naši herci si prožili podobné situace jako jejich postavy.

Radka Ambrožová jakožto Silvetal, který neochotně zaujme místo Ježíše na kříži z čisté oddanosti ke svému režisérovi, k Bohu, příteli. Bůh jest režisérem v podání Ondřeje Mottla. Pokud stále věříte na náhody, právě Ondřej náhodou objevil scénář na hru Goldbergovské variace, jejíž původní rozsah byl okolo čtyř hodin. Nápad se mu zalíbil a tak provedl mnoho škrtů, změnil jména a ačkoliv původní myšlenku ponechal, vznikla jeho přičiněním, i přispěním ostatních herců, v podstatě zcela nová hra. Byl tedy strůjcem toho všeho.

Jestli vám to ještě nestačí, v den premiéry si herci zažili menší šok v podobě selhání techniky, kterou se podařilo zajistit jen několik hodin před začátkem vystoupení.

Pokud vám tedy není cizí humor a rádi se kouknete na věci z jiného úhlu pohledu, pak Vám mohu představení Silvertal a Joy jen doporučit. A dám vám malou radu na závěr. Tma značí konec.

Všechny potřebné informace naleznete zde – http://www.divadlo-sud.cz/novinky

či zde – https://www.facebook.com/…zitniDivadlo?…

Na shledanou v SUDU!

Autor: JU Magazín