14 důvodů, proč jet příští léto do USA
Přemýšlíte, zda vyrazit na léto do zahraničí? Nevíte přesně kam, a co by vám takové léto mohlo přinést? Asi každého napadne, že se seznámíte se spoustou nových lidí, zlepšíte jazykové dovednosti a poznáte nová místa a jinou kulturu. Ale co dalšího by vás mohlo přesvědčit? Přečtěte si mých 14 důvodů, proč na léto vycestovat s programem work and travel právě do Spojených států. Možná vám to pomůže se konečně rozhoupat! Právě teď je ten správný čas začít plánovat. Mojí volbou pro uplynulé léto byla práce zajištěná agenturou Czech-us ve státě Massachusetts, konkrétněji na krásném poklidném mysu s názvem Cape Cod.
1. Samostatnost k nezaplacení
Vyzkoušíte si život od nuly. Přijedete do úplně cizího města. Ocitnete se v naprosto jiném prostředí. A vše si budete muset obstarat právě vy sami. A navíc v angličtině! Založíte si účet v bance, zajistíte americké číslo a zaktivujete novou SIM kartu, takže zažijete tříměsíční klid na telefonu. Obstaráte si kolo od pochybného prodavače kol. Poněvadž nemůžete fungovat bez denní dávky kofeinu, vyhledáte nejlepší kávu v okolí. Vyrazíte do ulic a s jedinou naučenou větou se pokusíte najít druhou, popřípadě i třetí práci. Zlepšíte si své kulinářské schopnosti, zvyknete si pracovat a zase pracovat, také šetřit anebo utrácet. A mnoho dalšího. Naučíte se postarat sami o sebe, protože nikdo jiný to za vás neudělá!
2. Jako ve filmu!
Budete si připadat odtržení od reality, jakoby jste se právě dostali do centra dění vašeho oblíbeného filmu či seriálu. Hodinová cesta z letiště JFK v New Yorku, vedoucí z Queensu až do samotného centra tohoto “Velkého jablka”, vás naprosto vtáhne do atmosféry filmu Příběh z Bronxu. Sedíte v omláceném starém metru, doufajíc, že jedete správným směrem a kolem vás, kamkoli se jen ohlédnete, černoši. A přistupuje jich víc a víc. Řekli byste, že se do tak malého prostoru vejde snad celé ghetto. Koukají na vás jako na bílou překážku s kufrem a vy jen čekáte, kdy někdo z nich vytáhne baseballovou pálku a udeří vás přímo do obličeje. (Pozn.: Není se čemu divit. Po tak dlouhém letu jste zcela vyčerpaní, sem tam na pár sekund zavřete oči, a i proto jsou vaše obavy a fantazie tak neobyčejně barvité!)
Ale když poprvé vyjdete z newyorského metra, vyšlapete pár schodů a konečně spatříte slavný Manhattan, jakoby jste se ocitli v seriálu Přátelé nebo Sex ve městě. Na Upper East Side, kde narazíte na nejdražší nemovitosti, si “přičuchnete” k atmosféře místní smetánky, s níž si můžete spojit například seriál Gossip Girl. Jako ve filmu si budete také připadat při navštěvování tamních památek, na procházce Central Parkem jako Kevin z legendární komedie Sám doma či mezi mrakodrapy, které se vám vybaví ze snímku Spider-Man. U vstupu do Empire State Building se rázem ocitnete ve scéně ze seriálu HIMYM, kdy se Ted Mosby loučil s jeho milovanou “Empie” a při okouzlujícím nočním výhledu z horních pater tohoto mrakodrapu si zajisté vzpomenete na světoznámý film King Kong. A to byly střípky jen z New Yorku!
3. “Kafe a hambáč"
Pokud jste, stejně jako já, velkými milovníky kávy, určitě si oblíbite “kafe z Dunkina”. Řetězec Dunkin’Donuts, který nabízí také širokou škálu muffinů, bagelů, donutů a mnoha dalšího, najdete téměř na každém kroku. A když už jsme u toho jídla, kde jinde než tady, můžete ochutnat “pravej americkej hambáč”.
4. Budete si umět poradit!
Přeletěli jste “velkou louži” pouze s velkým kufrem a nemáte k dispozici zdaleka tolik věcí jako doma. A nakonec zjistíte, že k životu je vlastně ani nepotřebujete.
Místo závěsů si můžete pověsit pěkný stylový ručník s tématikou Bostonu. Jako úložný prostor nebo odpadkový koš vám poslouží malé nákupní košíky ze supermarketu. Jídelní stůl vám nahradí cestovní kufr přehozený igelitkou alá ubrus. Pokud zrovna nemáte k dispozici hrnec, těstoviny si jednoduše uvaříte třeba na plechu. Místo žehličky použijete um vlastních rukou. Pračku zastoupí také ty vaše šikovné ručičky, poněvadž výlet do místní prádelny je pro vás svátkem. A když vám dojde spodní prádlo, pořád ještě máte v zásobě plavky, ne? Roli kadeřníka si vyzkouší někdo z vašich odvážných kamarádů. A na oplátku si čarování letního sestřihu procvičíte i vy. Naučíte se zkrátka žít s tím, co zrovna máte při ruce. A co je důležité, kolem sebe budete mít neustále spoustu kamarádů, kteří vymýšlí podobné vychytávky a kdykoli vám pomohou.
5. Nekuřácké restaurace a bary
Pokud bytostně nenávidíte zakouřené prostory, v Americe si dozajista oddychnete. Díky zákazu kouření si posedíte v kavárně či restauraci, aniž byste hltali kouř z cigaret a po večerním popíjení v baru si nebudete připadat jako popelník.
6. “Ukecaný Amíci” a studenti z “Čechoslovákija”
Američané si s vámi chtějí povídat! Američané mají rádi váš přízvuk! Po prvních pár slovech si myslí, že jste z Ruska. Občas tipují také Kanadu, Německo, Československo či Bulharsko. Drtivá většina Američanů nebo lidí žijících ve Státech totiž o mnoha zemích Evropy a Asie nemá ani páru (Česka nevyjímaje). Jste pro ně zkrátka “z jiné planety”. Pokud máte náladu a zvídavějším Američanům vysvětlíte, kde zhruba se vaše rodná zem nachází, s velkým nadšením ze sebe často vyhrknou “jea čechoslovákija”. A vás už nepřekvapuje, že následující informace typu “už nežijeme v Českoslovenku, ale je to jen Česká republika, jejíž samostatnost odpovídá mému věku,” je pro naše milé upovídané Američany zajímavou novinkou. Na druhou stranu, abych nebyla jen skeptická, narazíte i na několik zcestovalejších jedinců, kteří Evropu nebo dokonce samotnou Prahu navštívili a oblíbili si ji.
7. Očista myšlenek
Práce a pobyt v cizím prostředí, s lidmi z celého světa, vás zaručeně odtrhne od vašich starostí doma. Už po pár týdnech se naladíte na americkou náladu a naprosto zapomenete na všechny “české” problémy. Na školu, kterou musíte úspěšně dostudovat, bakalářku, jež budete muset jednou napsat, zkoušky, které si pro velký úspěch zopakujete v dalším ročníku nebo třeba zaměstnání, které si budete muset jednou najít. A mnoho dalších každodenních starostí či maličkostí, s nimiž jste se ještě pár dní před odletem zatěžovali. Tři měsíce v USA si budete zkrátka užívat, a to i za předpokladu, že práce budete mít někdy až nad hlavu. A vaše největší starosti? Jestli nebude náhodou pršet. Zda vám ta šlapačka na kole ještě pár dní vydrží. Zda si stihnete vyprat “STAFF-ácké” tričko. Jestli váš manažer Bulhar bude mít zrovna dobrou náladu nebo například, zda si budete mít na směně s kým povídat a rozvíjet přece jen nějaké ty mezinárodní vztahy.
8. Evropana tu neminete!
Evropani všude, a Asiaté jakbysmet. Za celé léto se pravděpodobně setkáte s více studenty nejrůznějších národností než za celý svůj dosavadní život. Vysokoškoláci z Bulharska, Ruska, Polska, Irska, Rumunska, Slovenska, Turecka, Moldavska, atd. A pak jsou tu Asiaté, u nichž nemáte nejmenší šanci rozpoznat státní příslušnost – Kazachstánci, Kyrgystánci, Japonci – všichni vypadají stejně. Kromě angličtiny se možná naučíte třeba i bulharsky nebo rusky. A proč ne. Kamarádi napříč světem se vám jednou můžou hodit.
9. Je libo country?
Na cestě autobusem, při čekání v hotelové recepci, na obědě v pravé americké restauraci nebo večer v baru. Country muzice se tu nevyhnete. Zaslechnout můžete kupříkladu písně amerických zpěváků jako jsou Darius Rucker nebo Kenny Chesney. Pro vaše ucho možná příjemná změna, nemyslíte?
10. Kino, kostel nebo americký fotbal…
Je jen na vás, jak využijete svůj volný čas – neboli “Day off”. Zážitkem pro vás může být návštěva kina, kde se při sledování povedené komedie můžete přecpat popcornem přelitým máslem, ranní běh na ještě vylidněnou pláž, obývanou pouze racky, či výlet po okolních městech. Snídaně v ráji palačinek, shopování v nedalekém nákupním centru, posezení u piva s kamarády nebo na pizze. Legraci si užijete i na adventure minigolfu a baseballovém odpališti. Přiblížit se životu místních Američanů můžete na nedělní mši v kostele, kde se nebudete klepat zimou jako v Čechách, na různých koncertech pod širým nebem, nebo účastí na pro vás zajímavé sportovní akci. Nalákat by vás mohla i podívaná na americký fotbal, kde se necháte strhnout neuvěřitelnou energií a atmosférou, která na stadiunu panuje.
11. Svoboda
Otevřou se vám oči. V zahraničí si uvědomíte, že můžete jet kamkoli. Můžete vyrazit kdykoli a s sebou si přibalit kohokoli. Pokud se tomu už tak nestalo, zde vám to “docvakne” – jste mladí, jste svobodní a máte neuvěřitelné možnosti, které by byla škoda promarnit. A věřte, že po zkušenostech z celého léta, stráveného v USA, už pro vás nebude problém sbalit si kufr a navštívit novou, vámi nepoznanou zemi!
12. Inspirace
Pokud vám doma už docházejí nápady, máte touhu prorazit do světa s něčím novým, nebo jen potřebujete dávku inspirace, ať už k čemukoliv, vyrazit do zahraničí je tím nejlepším rozhodnutím! Budete mít možnost načerpat inspiraci i z těch nejobyčejnějších věcí, a to právě proto, že jsou zkrátka jiné než u nás. Třeba právě vy okoukáte nějaký ten “byznys”, jenž v USA letí a na našem trhu se s ním ještě nikdo neukázal. A třeba zrovna vám se poštěstí a rozjedete úspěšnou kariéru!
13. Cestování
Obvykle po 3 měsících budete mít možnost začít další “dobrodrůžo” v podobě vašeho vysněného cestování. Stačí jen sbalit kufry a vydat se na cestu dle vašich představ. Ať už s přítelem na západní pobřeží, omrknout krásy Grand Canyonu, nebo s partou kamarádů zaletět do bláznivého Las Vegas, strávit nezapomenutelný týden na plavbě lodí Karibikem, nebo třeba vyrazit na tour po nejznámějších městech východního pobřeží.
Procházka Bostonu se zastávkou na nejstarší univerzitě USA – Harvardu, výlet na dechberoucí Niagarské vodopády, na skok do zachmuřeného Buffala, víkend v historickém Washingtonu a nakonec na pár dní nasát “atmošku” rušného New Yorku, to byla náplň mé druhé části léta, tedy “TRAVEL”.
14. A možná tam zůstanete žít…
Léto v Americe má své kouzlo. To ale zjistíte! Některým studentům se v USA zalíbí a v dalších letech se chtějí vrátit, pár jedinců už Ameriku nebude chtít vidět nikdy více, jiní si ji třeba i zamilují. Ale co potom? Pokud se rozhodnete zůstat za oceánem natrvalo, rozhodně k tomu bude zapotřebí zelená karta. Pak je čas na to zkusit každoroční loterii nebo jednoduše sbalit pořádnýho Američana/Američanku, hurá k oltáři a máte vystaráno!